Diyet Yaparak Kilo Vermek Mümkün müdür?

Egzersizlerle ilgili pratik önerilerimizi Kozmik Bilim takipçilerimizle paylaşmak istedik.
27/05/2010 - 12:28

Bir maraton koşucusu olduğunuzu düşünün. Başlangıç çizgisinden başlayan temponuzla bitiş çizgisine doğru yol almaya başlıyorsunuz. Hızlanan kalp atışlarınız, şişmeye başlayan bacak kaslarınız ve yavaş yavaş bulanıklaşan görüş alanınız size yarışı bir an önce bırakmanızı öğütlemeye başlıyor. Kondisyon açısından yeterliyseniz mutlu sona ulaşıyor, değilseniz yarışı ilk zaman da bırakıyorsunuz.

Bugünlerde diyet maratonuna başlamak için çizgideki yerini almış koşuculardan birisi olabilirsiniz, ömür boyu koşamayacağınızı bildiğimizden dolayı sizleri hem doğru bilinen yanlışlar noktasında bilgilendirmek hemde pratik önerilerimizi paylaşmak istedik.

"Fazla kilolarınızdan kurtulmak gözüyle bakılan diyet", bir program dahilinde kontrollü ve bilinçli olarak vücudu arındırmaya, kilo vermeye yönelik yapılan uygulamalar bütününe denilmektedir.

Milyar dolarlık diyet endüstrisini gözlemlediğimizde her yıl yeni diyet çözümlerinin ve ürünlerinin ya hep ya hiç mantığı ile ortaya konulması, eskilerinin etkili olmadığının göstergesidir dolayısıyla tüm yollar tekrar daha az kalori alımına ve egzersize çıkıyor.

Kilo hakkında?

Tartının üstüne çıktığınızda beliren rakam yani kilonuz ne ifade ediyor? Öncelikli olarak kiloyu iyi anlamak gerekiyor. Kas, yağ ve su olarak vücutta bulunan kilo, sadece diyet ile durağan bir şekilde (egzersiz olmadan) giderildiğinde, vücudumuz hem kas bölümünden, hem de yağ bölümünden bir kayba uğruyor ve kısa vadede gülmemize sebep olsa da ilerideki dönemlerde, verilen kiloların geri alınmasıyla sadece yağ olarak geri gelebiliyor tabii ki bu süreçte hareket etmeye ve spor yapmaya karar vermemişseniz.

Diğer taraftan yaza formda girmek ve daha güzel görünmek için üzerinize geçirdiğiniz sauna eşofmanı ile yapacağınız egzersizlerde ise yoğun olarak vücudunuz su kaybedebilmektedir.

Aç kalmak çözüm müdür?

Diyet konusunda yeterli bilgiye sahip olmadan, "bende yapabilirim" düşüncesiyle kendini açlık adasına atan ve yiyecek miktarlarında önemli miktarda kısıntı yapanlar ise vücutlarının acil durum alarmı karşısında daha fazla yağ depolamaya başlıyor. Böylece halk arasında "ne yesem yarıyor" olarak tabir edilen durum ortaya çıkıyor.

Uyguladığınız program neticesinde, kilonuzu borsadaki istikrarsız bir hisse senedi gibi bir aşağılarda bir yukarılarda takip ediyorsanız bir şeyler ters gidiyor demektir. Çünkü vücut ağırlığınızı sabit bir şekilde korumanız yanlış bir diyet metodunun seçilmesi ile hızlı bir şekilde kilo alıp vermenizden daha iyidir. Aynı şekilde tok olduğunuz halde yemek saati geldiği için bir şeyler yemek de doğru değildir.

Yaşam Tarzımız

- Beslenme ve egzersiz maratonuna başkalarının ısrarı ile değil kendi istek ve rızanızla başlamalısınız.

- Diyet  reçeteleri şişman birisine sunulduğunda o kişide bir hastalık psikolojisi oluşabilmekte ve kişi bundan bir an önce kurtulmak istemektedir. Dolayısıyla diyet, yeni bir yaşam tarzı, yeni bir beslenme programı olarak algılanmalıdır ve ailece uygulanmalıdır.

- Hedeflerinizi, zayıflıklarınızı ve güçlü yönlerinizi bilen insanlarla bir destek sistemi geliştirmelisiniz.

- Aşırı düşünmeyi terk etmelisiniz. Böylece aşırı yemeyi de terk edebilirsiniz.

- Kilo almanıza sebep olan duygusal ve fiziksel etkenleri belirlemeli ve bunların üzerine gitmelisiniz.

Egzersiz önerilerimiz

Kilo kontrolü, güçlenme ve iyi bir dolaşım sistemi açısından egzersiz çok önemlidir. Egzersiz metotlarına geçmeden önce bel çevrenizi ölçmenizi ve vücut hatlarınızı fotoğraflamanızı öneriyoruz çünkü ilerleyen süreçte tartı üzerindeki kilonuzda bariz değişiklikler olmasa da vücut hatlarınızda bir sıkılaşma ve değişme olabilir.

(İdeal bel ölçüsü kadınlarda 82 cm ve altı, erkeklerde ise 88,5 cm olmalıdır. Beldeki 1,5 cm'lik fazlalık yarım kilo yağ anlamına gelir.)

Amacımız takip edeceğimiz egzersiz programı ile vücudumuzdaki yağı kasa çevirmek ve mevcut kas miktarını da arttırmak ve kas boyunu esnekliğini arttırmak şeklinde olmalıdır. Çünkü kaslar çalışmak için kaloriye ihtiyaç duyarlar ve her yarım kilo kas 40 ila 120 kalori yakar, yağ ise sadece 1 ila 3 kaloriye ihtiyaç duyar.

- Her gün 30 dakika yürüyüş yapmak kalp ve damar sağlığı açısından fayda sağlar.

- Aerobik egzersizlerini takip edin. Örneğin tempolu yürüyüş, yüzme, bisiklete binme v.b

- Yüzme anında bacak kaslarınızı ve karnınızı sıkmanız durumunda bu bölgelerdeki etkinliği arttırmış olursunuz.

- Nefes egzersizleri vücudunuza daha fazla oksijen kazandırarak aynı zamanda metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.

- Esneme, denge duruşları, yoga, tai chi, pilates, yer çekimine karşı direnç sağlayan hareketlerin yer aldığı uygulamalar ile merkezi kas sisteminizi geliştirebilirsiniz. (Üst vücut, karın ve bacak)

Teknolojinin bizi oturaklarımıza çivilediği böyle bir çağda bir durak ötedeki bakkala arabayla değil yürüyerek gitmek, üçüncü kattaki evinize çıkarken merdivenleri kullanmak yada diğer odadaki ofis arkadaşınızdan bir şey isterken yanına gitmekle bir şey kaybetmezsiniz aksine hareketli bir yaşam tarzınız olur.

Evinizin bir köşesinde çok da ağır kilolarda olmamak kaydıyla “dambıl seti “ veya pratik kullanım açısından “elastik bant” bulundurun ve temel ağırlık kaldırma, direnç sağlama hareketlerini çalışın.

Hayatınıza anlam katın

Daha iyi bir görünüm, iş, eğlence, rekabet ya da sağlık hangi sebepten ötürü diyet yapıyor olsanız da zayıflayabilme ve zayıf kalabilmenin henüz kolay bir yolu bulunamamıştır. İstediğinizi yiyerek ve bir ilaç alarak ideal kilonuzu koruyabilmeniz söz konusu değildir.

Yaşam tarzınızı değiştirerek yeni bir beslenme şekli ortaya koyabilir  ve kendiniz için en uygun egzersiz programını belirleyebilirsiniz. 3 günlük ya da haftalık bir programdan bahsetmiyoruz. Sizlere yaşam boyu kaliteli, dengeli ve mutlu bir yaşam dilerken, hayat maratonunda en güzel yerlere gelebilmenizi temenni ederek, İbnel Arabi'nin şu sözleriyle yazımızı noktalıyoruz:

"Varlığın kökeni harekettir, hareketsizlik varlığın içinde yer almaz çünkü varlık hareketsiz olamaz. Olursa kaynağına yani hiçliğe döner işte bu yüzden dünyada ve ahirette yolculuk hiç bitmez."

Mahmut Talha Sağlıklı

ADMIN tarafından eklendi.

 

İLGİLİ OLANLAR

Menisküs Hareketsiz Bırakmasın!


Her yaşta görülen ve farklı nedenlerle ortaya çıkan menisküs yırtıkları sadace sporcu rahatsızlığı d

Bakanlıktan Şişmanlığa Karşı Eylem Planı


Sağlık Bakanlığı yeni çalışması ile şişmanlığa karşı çok önemli bir kampanya başlattı. Siz de son de

3. Göz Noktanız Aktif mi? Ne Kadar Gençsiniz?


Sağlıklı ve 3. göz noktası açık olan bir kişi bu denge duruşunu gözleri kapalı iken en az 20 saniye

Halı Saha Maçı Yapanlar Dikkat !


Düzenli spor yapmayan birisinin, haftada bir gün halı saha maçı yapması, kalp sağlığı açısından çok

Soğuk Su ile Yıkanarak Dinçleşin


Yaygın olarak herkes sıcak su ile duş alır hatta kombide bir arıza varsa ve sıcak su bulunmuyorsa yı

Pilates Topu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Pilates (Egzersiz) topu seçerken belli kriterlere göre hareket etmeli ve kendiniz için en uygun ürün

Yürüyerek Zayıflamak Mümkünmü? Cevabı Yazımızda


Her gün 10 bin adım yürüyerek kilonuzu dengeleyebilir ve formunuzu koruyabilirsiniz. İhtiyacınız ola

Kalas Üstünde Duruş


Karın, omuz başta olmak üzere vücudunuzun tamamını çalıştırmanız "Kalas Üstü Duruş" hareketi ile müm

Elastik Egzersiz Bandı ile Ayakta Yapabileceğiniz Hareketler (Video)


Elastik Band ile ayakta bir çok hareketi rahatça yapabilir ve tüm bölgelerinizi etkin bir şekilde ça

Elastik Egzersiz Bandı ile Yerde Yapabileceğiniz Hareketler (Video)


Elastik Band ile yerde bir çok hareketi rahatça yapabilir ve tüm bölgelerinizi etkin bir şekilde çal

İdeal Isınma Nasıl Olmalı? Videomuzu İzleyerek Öğrenin


Isınmanın her türlü fiziksel aktivite öncesinde son derece önemlidir.
Formda Kalmak için 10 Süper Yiyecek
İnsanların formda kalmak için denemediği yol yoktur. Aylarca spor salonlarına gider, yürüyüş yapar,

n

Mehmet Öz: "Günde 10 Bin Adım Atın"

n

Diyet Yaparak Kilo Vermek Mümkün müdür?

n

Dengeli Duruş Egzersizleri

n

Elmar Hareketi

n

Uygun Mekan Seçimi

n

Nefes Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler!
 

Site içi arama


MARANKİ DİYOR Kİ

Etrafımızda en küçüğü bir hücreli, tespit edilebilen, "sebepsiz yaratılmamış yaratıklar" var. Bu yaratıklar nöronlarımızı, davranışlarımızı etkileyebilecek kadar güçlü yaratıklardır. Bu güçler "bilim adamlarınca" boyutları ve enerjileri ölçülüp belirlenmekte, taşıyıcı olarak kullanılıp insanları tesir altına almakta zorlanılmamakta ve teknolojinin her sahasında onlardan istifade edilebilmektedir.


ENÇOK OKUNANLAR


GÜNÜN SÖZÜ

Çağımızın hastalığının belirtileri, kafa ve kalbin boş, midenin ise dolu olmasıdır.

GÜNÜN YAZISI

Sade Vatandaştan Naçizane Uyarılar  

Oya Bayar'ın kaleminden gündem...

100 Yıl Hep Hapı Yuttuk 

2050 yılının süper gücü Türkiye olacak!!!

Dindarlar - Muhafazakârlar Ne İstiyor?  

Toplumun yarısından fazlasını oluşturan muhafazakârlar-dindarlar istemeden bu ülkeye demokrasi gelmez. Peki, istiyorlar mı demokra

Beraber Yürüdüler Bu Yollarda...  

Bülent Arinç siyaseti bırakıryor mu? Siyasetin tabiatında bu süreçler sürekli yaşanabilir...

GÜNDEM HABERLERİ

Kibir

Alternatif Tıpta Revizyon

İmkansız Maddeyi Üretmeyi Başardılar
Kastamonu'da 25 Milyon Tonluk Bakır Rezervi

Başbakan'a Özel Şerbet

FOTO GALERİLER

Tümünü Göster »

SİZDEN GELEN YORUMLAR

Alternatif tıbba Sağlık Bakanlığı'ndan yeni düzenleme

Kitaplarınızdan çok şey öğrendim.

Kozmik Beden Temizliğinin hayatıma kattıkları

Kozmik Yaşam Merkezindeki Şifalar

Mide Dostu

Hicri Bugün :
24 Cemaziye'l-Ahir 1435

Ay'ın
Görüntüsü

Tarihte Bugün

SİTE BAĞLANTILARI
Sitede Online

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir.

www.maranki.com sadece internet Üzerinden yayın yapmaktadır. © 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

- Kullanım Sözleşmesi
- Gizlilik Bildirimi