Ametist

Şifa bakımından en güçlü taşlardan olan ametist, değerli taş sevenler için de en gözde taşlardan biridir. Kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır.
15/09/2011 - 12:27

AMETİST

Diğer Adı: Amethyst, mor yakut, aşk taşı.

Rengi: Mor, eflatun erguvan

Bağlı Olduğu Grup: Kuvars, dumanlı kuvaes

Diğer Grup Üyeleri: Sitrin, ametrin, aventurıne, kedi gözü, krizopraz, akik, jasper, dağ kristali, gül kuvars, iğnecikli kuvars, dumanlı kuvars.

Yapısal Görünümü: Saydam

Parlaklığı: Camsı

Uyumlu Olduğu Unsur: Hava

Uyumlu Olduğu Şakra: Alın, taç

Uyumlu Olduğu Burç: Koç, balık, kova, başak, yay.

Sembolü Olduğu Hususlar: Adalet, cesaret, doğru karar verebilen akıl ve huzur.

Çıkarıldığı Başlıca Ülkeler: Brezilya, Kanada, Rusya, Madagaskar, Hindistan, Namibya, USA, Sri Lanka

Yapısal Özellikleri

Şifa bakımından en güçlü taşlardan olan ametist, değerli taş sevenler için de en gözde taşlardan biridir. “Kuvars” ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Ona bu rengi verenin, içinde bulunan demir olduğu düşünülmektedir. Renkleri gün ışığında değişen bazı ametistler, gerçek renklerine ancak röntgen ışınları altında kavuşabilirler. Asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır’da mühür olarak değer kazanmıştır.

Eski çağlarda “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilinirdi. O zamanlarda bir kısım kadeh, çanak, kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak da bilinir. Ayrıca yıldırım çarpmasından koruduğuna ve büyüleri etkisiz hale getirdiğine inanılmıştır. Nazarın ilk bakıştaki “olumsuz enerji” olduğu kabul edilirse, rengi ve güzel görünümüyle ilk bakışı çekeceğinden, nazara karşı koruma sağladığı kabul edilir.

Ametist Taşının Bedene Faydaları

 • Negatif elektrik yükü taşıdığından dolayı; bedendeki fazla elektrik yükünü toplayarak beyin gücünü yükseltir.
 • Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır.
 • Yoğunlaşma için en ideal taşlardandır.
 • Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip pozitife dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir.
 • Enerji dolu bir taş olduğu için çoğu insanın üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir taştır. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle düşman tavırlı insanların arasında bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Enerjisi huzur vericidir. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler. Fazla çalışmaktan ve stresten kaynaklanan zihinsel yorgunluğu giderir. Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Ancak ciddi bir kişilik bozukluğuna sahip insanlar bu enerjiyle uyuşamayarak, onu rahatsız edici bulabilir.
 • Kişiye iç huzuru vererek karar verme yeteneğini güçlendirir.
 • Kişiyi rahatsız eden takıntılı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor ya da çok açık renkli, özellikle de berrak olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir.
 • Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirdiği söylenir.

Ametist Taşları ile İlgili Özel Bilgiler

Taşınızı toplayacağı negatif enerjilerden arındırmak için; ilk iki hafta kullanımda her gün suyun altında tutarak temizleyin. Daha sonra standart temizleme yöntemiyle kullanmaya devam edebilirsiniz. (Yaklaşık 2-3 haftada bir suyun altında tutulur.)

Ametist Taşının Uyumlu Olduğu Şakra

7. Şakra (Taç, Tepe Enerji Merkezi)

Diğer İsimler: Sahasrara (bin), binyapraklı nilüfer çiçeği, tepe şakra (taç şakra),

zekâ şakrası

Taşı: Ametist, şeffaf kuvars kristalleri

Rengi: Menekşe rengi, beyaz, altın sarısı da bu şakra ile birleştirilmiştir

Kokusu: Lotus, günlük reyhan

Bedendeki Yeri: Başın tepesi, bıngıldak

Genel Bilgiler

Başın üstünde, bıngıldak etrafındaki nokta olup epifiz bezinin etkisiyle, insanın bütün canlılığını oluşturup kişiliğini ortaya çıkardığı tahmin edilen ve başka neleri etkilediği tahmin edilemeyen bir merkezdir.

Bu merkez insanı temsil eder. Bu bölge semadaki “kozmik enerji”leri emer ve diğer merkezlerin enerji boyutuna göre oralardan geçer, kök enerji merkezine ulaşır ve bedendeki bütün olumsuzlukları ortadan kaldırabilir.

Bedenimizdeki menfi enerjilerin vücuttan atılması da bu merkezin enerji boyutuna göre düzenlenir. İki yaşına kadar çocukların tepe bıngıldaklarının açıklığıyla büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırdığı kabul edilen bu merkezin sonradan kapanması kişiyi duygusuz, amaçsız, rahatsız edici duygulara yönlendirip pek çok çözümsüz hastalığa ve insanlıktan çıkarabilecek davranışlara, hatta ölüme kadar sürükleyebilir.

Psikolojik olarak bu merkez kozmik çevremizle iletişim kurduğumuz, insanın varlığına anlam kazandıran, insana huzur veren ve bu gibi ulvî hisleri geliştiren bir merkezdir. Tepe enerji merkezi yani taç enerji merkezi açıksa, insan insan olduğunu ancak o zaman idrak eder.

Koruyuculuğu ve İstifade Yolları

Sadece O’nu düşünmek ve O’nu düşünürken O’nun yarattığı “Kâinat Kitabı”nı okumak, yaratılanlardan ibret almak, O’na yakın olmak ve yaratılış gayesini hatırlayıp sonsuz mutluluk ve haz duyarak ebedî saadeti düşünmekten geçer. Bunun yanında O’nun sessizliğinin yani “ilahi sesi” ile bembeyaz bir sayfanın ve gökkuşağının mor renginin bizi bütünüyle sarması, korunmanın ve hayata umutla bakmanın ilk adımını oluşturacaktır.

Taşların Yedinci Şakraya Etkisi

Ametist

Menekşe ya da mor renkli ametist, taşların hem en naziği hem de güçlü bir koruyucusudur. Ametist konulan mekâna pozitif enerji verir. Bütün olumsuzlukları değiştirip, pozitif enerjiye çevirir. Koyu mor ya da çok açık renkli ametistler en güçlü olanlarıdır. Ametist pozitif enerji dolu bir taştır. Ametist sürekli olarak taşınabilecek bir taştır. Yaydığı enerji her zaman yarar sağlar. Düşman tavırlı insanlar arasında kullanılması, taşın olumsuz enerjiyi pozitife çevirme özelliğinden dolayı gereklidir.

Şeffaf Kuvars Kristalleri

Yedinci şakrada kullanılabilecek en etkili taşlardan biridir.

Ametist Taşının Nefes Egzersizleriyle Kullanımı

Kafanızdan atmak istediğiniz kötü bir düşünceniz varsa, önce bu kötü düşünceyi gözünüzde canlandırın. Sonra önünüzde menekşe rengi bir ateş varmış gibi düşünün. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve atmak istediğiniz düşünceyi içinize çekin.

Sonra önünüzde menekşe rengi bir ateş varmış gibi düşünün. Burunuzdan nefes alın ve atmak istediğiniz düşünceyi içinize çekin, sonra ağzınızdan nefes vererek bu olumsuz düşüncenin önünüzdeki ateşe düştüğünü ve değiştiğini hissedin. Ve tekrar burnunuzdan nefes alarak, bu yeni menekşe renkli enerjiyi içinize çekin. Nefes verin ve bu enerjiyi taç şakranızda sabitleyin.

Ametist Taşının Burçları

Koç Burcu – Hamel (21 Mart – 20 Nisan)

Gezegeni: Mars (Merih)

Hastalığı: Baş uzuvları

Tesir Alanları: Deniz ve göl kenarları

Teşhisi: Yüz şişmesi, kendinden geçme

Tabiatı:  Ateş

Taşı: Ametist, akik, gümüş, yakut, topaz, sitrin, garnet, kırmızı kuvars, akuamarin, kaplan gözü

Rengi:  Kırmızı, sarı

Kokusu: Gül

Önemli Özellikleri: Atılgan, etkin, tepkisel, enerjik, aceleci, hızlı, kendine aşırı güvenen, serüvenci, girişken, cesur, iddialı, dik kafalı, açık sözlü, dürüst, kendine dönük, agresif, saldırgan, çabuk öfkelenen, dikkatsiz, kavgacı, kaba, alaycı.

Koç yeni başlangıçları temsil eder. Girişimci, atılımcı ve yeniliklere açıktır. Sıfırdan yeni bir şeyi ya da büyük bir projeyi başlatabilir ama detaylara inemediği için tamamlamakta zorlanır.

Ateş elementi olduğundan canlı ve isteklidir.

Başak Burcu – Sümbüle (24 Ağustos – 23 Eylül)

Gezegeni:  Merkür (Utarit)

Hastalığı: Bağırsaklar, karaciğer ve sinir merkezleri

Tesir Alanları: Pis yerler ve yol araları

Teşhisi: Karın ve kasık şişmesi

Tabiatı:  Toprak

Taşı: Ametist, amazonit, akik, sitrin, turkuvaz gümüş, zümrüt ve yeşim

Rengi: Yeşil, mavi, beyaz, lacivert, gri, yeşilimsi sarı, eflatun, deniz mavisi

Kokusu:  Limon, turunç

Önemli Özellikleri: Seçici, ayırımcı, pratik, analitik, yararlı, dakik, dikkatli, detaycı, titiz, düzenli, disiplinli, becerikli, yardımsever, çalışkan, mütevazi, şüpheci, eleştirici, mükemmeliyetçi, önyargılı, endişeli, kuruntulu, güvensiz.

Başak burcu toprak elementidir ve değişken niteliktir. Başaklar toprak elementi özelliklerini sağlık ve hijyene olan düşkünlükleriyle ve ayrıca araştırma, düzen, dakiklik ve çalışkanlıkları ile ortaya koyarlar.

Yay Burcu – Kavs (23 Kasım - 21 Aralık)

Gezegeni: Jüpiter (Müşteri)

Hastalığı: Böbrekler

Tesir Alanları: Viranelikler, kapı aralıkları

Teşhisi: Baş ağrısı, kalp daralması, kusma, bayılma

Tabiatı: Ateş

Taşı: Ametist, gümüş, turkuaz, elmas, firuze, lapis, sitrin, topaz, akuamarin ve peridot

Rengi: Mavi, sarı, mor ve lacivert.

Kokusu: Zambak, menekşe

Önemli Özellikleri: Akıl, anlayış, felsefe, ileri görüş, metafizik, etik, idealist, hayalperest, ahlaklı, açık fikirli, iyimser, umutlu, kaygısız, neşeli, açık yürekli, cömert, yardımsever, insancıl, merhametli, hoşgörülü, gerçeği arayan, kaşif, maceracı, gezgin, açık sözlü, doğrucu, atletik, hayvanları seven, özgürlüğüne düşkün, ukala, kendini beğenmiş, kafası bulutların üzerinde, ayakları yere basmayan, dik kafalı, dogmatik, gerçekçi olmayan, üşengeç, abartılı, beleşçi, dağılmış, dağınık, sorumsuz, umursamaz, yerinde duramayan

Yay burcu bilmediği şeyleri araştırmaya ve keşfetmeye meraklıdır. Felsefe, ruhsal dünya ve metafizik üzerine kafa patlatır. Parlak bir zekaya sahiptir. Yeni kültürler, yeni insanlar, yeni ülkeler tanımak ister. Farklı kültürlerle ilgilenir. Ateş elementi özelliğini macera ve keşif arzusuyla ortaya koyar.

Kova Burcu – Dalu (21 Ocak – 17 Şubat)

Gezegeni:  Satürn (Zuhal)

Hastalığı: Baş, beyin ve bel kemikleri

Tesir Alanları: Viranelik yerler ve kapı eşikleri

Teşhisi: Tüm uzuvlarda ağrı

Tabiatı: Toprak

Taşı: Ametist, akuamarin, akik, gümüş, inci, yakut ve siyah inci

Rengi: Lacivert, gümüş, sarı, koyu eflatun

Kokusu:  Yasemin

Önemli Özellikleri: Reformcu, kendini geliştiren, ilerleyen, özgür düşünceli, insancıl, demokrat, evrensel, yardımsever, toleranslı, açık görüşlü, sosyal, dışadönük, bağımsız, orijinal, bohem, sıra dışı, yenilikçi, devrimci, iç görülü, akılcı, buluşçu, hızlı, parlak, bilimsel, düzensiz, isyankar, disiplinsiz, fanatik, ikna olmayan, uçuk, düşüncesiz, tuhaf, tutarsız, ilgisiz, kayıtsız.

Kova insanı hava elementi ve sabit nitelik özellikleri taşır. Kova, akıllı, bilgili, bağımsızdır ve zor durumda kaldığı anlarda kendini kurtaracak beceriye sahiptir. Dahilerin burcudur ve kimsenin aklına gelmeyen en uçuk fikirler ondan çıkar. Kova insanı oldukça idealisttir. Modern görünüşüne rağmen inatçı ve sabit fikirli olabilir. İlerici ama radikal fikirlere sahiptir. Sabit nitelik taşıdığından fikirleri kolay kolay değişmez.

Balık Burcu – Hud (18 Şubat – 20 Mart)

Gezegeni:  Jüpiter (Müşteri)

Hastalığı: Kemikler ve sinirler

Tesir Alanları: Dağlar ve ağaç dipleri

Teşhisi: Korku, ayak tutmaması, yel

Tabiatı:  Su

Taşı: Akuamarin, gümüş, yakut, firuze, lapis, garnet, inci, ametist, safir ve aytaşı

Rengi:  Beyaz, mavi, yeşil ve gri

Kokusu:  Hanımeli

En Önemli Özellikleri: Duygusal, hassas, anlayışlı, merhametli, fedakar, verici, yumuşak, romantik, hayal gücü kuvvetli, idealist, gizemli, sezgisel, telepatik, spritüel, sınırsız, sonsuz, birleşen, bütünleşen, her şekle girebilen, rafine, hülyalı, evrensel, mütevazi, bilinçsiz, belirsiz, düzensiz, karmaşık, gerçekçi olmayan, aldatıcı, dönek, savunmasız, etkiye açık, kararsız, pasif, melankolik, değişken.

Balık burcu en sonuncu burçtur ve kendinden önceki bütün burçlardan bir özellik almıştır. Bu yüzden de bütün burçlarla iyi anlaşır. Balıkta su elementi ile değişken nitelik bir araya gelir. Değişken gruptan aldığı özellikleri etrafındaki insanların duygularını anlamak ve düzeltmek için kullanır. Balık duyguları ve hayalleri ile yaşar.

Ametist Taşının Sağlık Problemlerinde Kullanımı

 • Cilt hastalıklarına karşı kullanılması tavsiye edilir.
 • Göz hastalıklarına, alerjiye, migrene, baş ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarında kullanılması önerilir.
 • Endokrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir.
 • Depresyona karşı kullanılması önerilir.
 • Uykusuzluk sorunu yaşayanların, ametisti yatmadan önce bir süre ellerinin altında tutmaları önerilir.
 • Kanser hastalarının kullanması tavsiye edilir.
 • Deri hücrelerinin yenilenmesini ve dolayısıyla tenin güzelleşmesini sağlar.
 • Kan dolaşım sistemini koruyucu özelliği vardır.
 • Vücudu toksinlerden temizleyerek kişiyi yeniden hayata döndürür.

Kaynak: Posta Gazetesi, Doğadan Gelen Şifa

Editör tarafından eklendi.

 

İLGİLİ OLANLAR

Şifalı Taşların Sırrı


Şifalı taşlardan kolye, küpe, tespih ve bilezik olarak kullanılan taşların sırrı sadece inananlar ve

Yeni Model Taşlarımız Göz Kamaştırıyor


Ahmet Maranki'nin anlatımı ile tanıdığımız taşlar artık göz alıcı modelleri ile hayatınızın bir parç
Taşların Efendisi "Yakut"
Güzelliği ve sertliği nedeniyle en değerli taşlardan biri olarak kabul edilir. Ona, Hindistan’da değ

Lapis Taşı


Özgün maviyi en güzel temsil eden Lapis taşını yakından tanıyalım. Rengi, özellikleri ve kullanım al
İnci
İnci, alçakgönüllülüğün, iffetin, temizliğin, sevgi ve şefkatin, ışıltının, gizemin, başarının, hoş

Aytaşı


Ayla ilişkisi olduğuna, aydan yansıyan ışığın, ay taşının ışığı olduğuna inanılmıştır.

Ametist


Şifa bakımından en güçlü taşlardan olan ametist, değerli taş sevenler için de en gözde taşlardan bir
Değerli Taşların Oluşumu
Önemli taşların kökeni, yeryüzü çekirdeğinin sürekli hareket halindeki ve daima dış yüzeye ulaşmaya

Yeryüzündeki En Değerli Taş: Hacerü’l-Esved


Hacer-ül esved, Cennet yakutlarındandır. Kıyamette, iki gözü ve bir dili olduğu halde getirilir. Taz

Akuamarin


Akuamarin, deniz renginde, açık gök mavisi renginde, saydam veya yarı saydam bir taştır. Ona bu reng

Risale-i Nur Külliyatı, Bediüzzaman'ın Talebeleri ve Taşlara Bir Bakış...


Bediüzzaman Said Nursi' Risale-i Nur Külliyatı'nda taşların gizeminden bahsetmiş ve merkezimizi ziya
Menkıbe...Yemen Taşı 
Akik taşını anlatan çarpıcı bir menkıbe...

n

Taşlarla İlgili Bilinmeyenler

n

"Ölümsüz Taş" Akik

n

Astroloji’nin Kozmik Bilinçteki Yeri

n

Kozmik Bilime Göre Astrolojik Boyutta Burçlarınız, Taşlarınız ve Renkleri

n

Taşların Astroloji ve Diğer Fizik Ötesi İnanç Sistemleriyle İlişkileri

n

Beklenen Kozmik Astrolojik Taşlar Satışa Çıktı!
 

Site içi arama


MARANKİ DİYOR Kİ

Dünyadaki en büyük izzet ve şeref, alemleri yoktan yaratıp insanın emrine veren Allah'a (CC) hakkıyla kul olmaktır.


ENÇOK OKUNANLAR


GÜNÜN SÖZÜ

Geceleyin öyle bir zaman vardır ki, müslüman bir kimse o zamana rastlayıp Allah'tan dünya ve ahirete dair hayırlı bir şey dilerse, Allah ona dilediğini verir. Bu her gece böyledir. (Hadisi Şerif)

GÜNÜN YAZISI

Sade Vatandaştan Naçizane Uyarılar  

Oya Bayar'ın kaleminden gündem...

100 Yıl Hep Hapı Yuttuk 

2050 yılının süper gücü Türkiye olacak!!!

Dindarlar - Muhafazakârlar Ne İstiyor?  

Toplumun yarısından fazlasını oluşturan muhafazakârlar-dindarlar istemeden bu ülkeye demokrasi gelmez. Peki, istiyorlar mı demokra

Beraber Yürüdüler Bu Yollarda...  

Bülent Arinç siyaseti bırakıryor mu? Siyasetin tabiatında bu süreçler sürekli yaşanabilir...

GÜNDEM HABERLERİ

Kibir

Alternatif Tıpta Revizyon

İmkansız Maddeyi Üretmeyi Başardılar
Kastamonu'da 25 Milyon Tonluk Bakır Rezervi

Başbakan'a Özel Şerbet

FOTO GALERİLER

Tümünü Göster »

SİZDEN GELEN YORUMLAR

Alternatif tıbba Sağlık Bakanlığı'ndan yeni düzenleme

Kitaplarınızdan çok şey öğrendim.

Kozmik Beden Temizliğinin hayatıma kattıkları

Kozmik Yaşam Merkezindeki Şifalar

Mide Dostu

Hicri Bugün :
23 Cemaziye'l-Ahir 1435

Ay'ın
Görüntüsü

Tarihte Bugün

SİTE BAĞLANTILARI
Sitede Online

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir.

www.maranki.com sadece internet Üzerinden yayın yapmaktadır. © 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yazılım & Sistem Yönetimi : Networkbil.Net

- Kullanım Sözleşmesi
- Gizlilik Bildirimi